| Răzvănykă a întrebat:

Cum pot intra intr-o loja masonica sau intr-o societate secreta oculta? Care e procedura?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Intr-o loja masonica: nu stiu cum e in Romania, dar in Olanda adresele lojilor sunt in Registrul Camerei de Comert. Le scrii ca vrei sa fii primit ca membru. Trebuie sa ai cazierul curat.

Dar daca vrei sa devii bogat si puternic prin a adera la o societate secreta, vei pierde si banii pe care-i ai.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, daca vrei sa auzi de la alti masoni cum este, vezi https://www.amazon.com/33-Beyond-Royal-Art-Freemasonry/dp/B084G9WFRC

Mie ce au debitat ei mi s-a parut plictisitor. In general, eu gasesc ca ritualurile sunt plictisitoare. Eu n-as sta sa ma uit de 50 ori cum executa unii acelasi ritual.

| anonimg a răspuns:

Bănuiesc că această organizație secretă este formată din oameni bogați și influenți. Deci nu cred că ai șanse să faci parte din această organizație; nici nu recomand.
Nu cred că masoneria ar avea de-a face cu moralitatea sau cu o educație deosebită. Ci din contră: dacă este secretă, atunci trebuie să existe o doză serioasă de imoralitate, de lipsă de rațiune sănătoasă.
Nu întotdeauna sunt uniți în același scop, și de aceea se mai și ceartă între ei.

| MistarGoGu a răspuns:

Cosa Nostra sau Camorra esti mult mai in " siguranta "! Trebuie " doar " sa tii o icoana aprinsă in palme si o mica tăietura din care sa curga niste sânge! Si fireste jurământul OMERTA!

| SuperCoolDude a răspuns:

Sa fii bogat si influent e primul pas. Apoi te cauta ei. Nu iti recomand totusi, nu ai vrea sa ajungi sa faci ritualuri satanice, zic si eu.

Cam asta ti s-ar putea intampla:
https://www.youtube.com/watch?v=21DDcrr7BxY&t=4s

adica sa faci niste chestii dubioase, sa fii inregistrat si dupa aia sa te aibe unii la mana pentru ce ai facut
sau mai rau, sa te alaturi unora si sa nu mai poti iesi pentru ca moartea e singura cale de scapare
dar daca vrei sa intri in iluminatti sau bohemian grove, sa imi zici si mie, as face niste videoclipuri de leak acolo;) bafta

| Decebal a răspuns:

Procedurele diferă de la o lojă la alta. Vei fi testat in mai multe etape în timp ce tu vei fi legat la ochi ca să nu vezi cine te examinează. De regulă se apreciază nivelul "candidaților" de inteligență socială, emotivă, simțul practic, cultural, viziuni politice, spirituale etc. Doar cei aleși vor fi primiți în masonerie cu condiția să învețe de la frații cu experiență tainele masonice bazate pe principiul fraternității și a obedienței. Un mason, fătul meu, e ca un călugăr care odată primit în masonerie trece într-o altă etapă de trăire "spirituală" și nu mai este cel ce a fost înainte. Viața lui este strâns legată de masonerie... până la moarte...prin jurământ.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Unii o sa iti ceara banii alti sufletul

| Alex665 a răspuns:

Nu cred ca ai vrea sa ajungi acolo...

| Emilian27 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Pentru ca nu poti trai in acel fel, este greu mai ales pentru un cetarean roman care este invatat ce este bine si ce este rau, in general in secte din astea se preda doar ocult (nu dinalcea negru dar depinde) dar si sa fii limitat de multe chestii si sa faci doar ce ti se spune si poate ti sa dau si misiuni. plus ca din cate stiu doar cei cu sange pur au voie sa intre in astfel de secte deci sezi bland big grin

| Răzvănykă explică (pentru Emilian27):

Ce vrei sa zici prin "sange pur"? cumva 卐?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Răzvănykă):

Eh, prostii. Iar legat de a fi limitat, haha. Ia uita-te ce de-a limitari ai daca iei ortodoxia in serios... Ca sa iti dau un pont misto - https://thedragonrouge.com/