| untu a întrebat:

La constructia unei case cu doua camere,baie si cu bucataria cum se plateste manopera la muncitori constructori calificati sau necalificati impreuna cu seful lor dupa fiecare lucrare executate? Cu ora, pe zi sau pe metru patrat si cam cat este?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E dupa intelegere.
Eu, dupa proba de lucru, platesc o suma mai modesta, la sfarsitul saptamanii, iar la finalizare la termenul stabilit (si controlul calitativ) platesc diferenta ramasa.
Daca calitatea nu corespunde (sau termenul stabilit este depasit), atunci scad costul refacerii/terminarii si il dau celui care finalizeaza lucrarea bine.
Daca termenul este depasit, atunci la final platesc ce a mai ramas dupa avansurile primite.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu ei. De obicei se plateste pe faze.
Structura: pregatirea si turnarea fundatiei de beton + stalpi, grinzi etc.
Zidăria: trasarea unde vin zidurile din caramida si tencuirea lor.
Acoperisul: structura de lemn + tabla sau cu ce vrei sa o invelesti.
Finisajele: glet, var lavabil, șapele in camere.
Să nu faci prostia sa ii platesti la zi, pentru ca indiferent cat vor lucra zilnic, tu trebuie sa-i platesti.
Eu lucrez pe finisaje interioare.
Intreb clientul ce anume vrea facut si ii spun un pret per total sau pe faze. Gletul separat, lavabilul separat. Gips-carton separat.

| untu explică (pentru darrio2007):

Se platesc avansul pentru fiecare lucrare de executat sau dupa executarea fiecarei lucrari?

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Nu. E vorba de pretul fiecarei faze. Unii iti spun si pretul per total la ceea ce vrei sa faci.

| anonimg a răspuns:

Se plătește la lucrare. Dar lucrarea să fie stabilită într-o perioadă de timp ca să nu se întindă prea mult cu ea (se ține cont și de vremea ploioasă; și le mai dai și tu timp în plus 1-2 săptămâni că poate apare ceva neașteptat).
Le spui dinainte că vrei lucrare bună (cofrag făcut bine, ciment fără goluri de aer în el că se vede la decofrat, fundație izolată termic și hidroizolare bună, etc).
Îți angajezi o singură echipă de meseriași și salaori; nu aduci două echipe că nu vei face treabă. Stabilești prețul cu șeful lor.
Scrii pe hârtie toți banii cheltuiți.
Echipa o iei prin recomandare; nu prin gradul de rudenie. Angajezi un inginer care să răspundă de toată lucrarea. Altfel nu va ieși după proiect. Și cine nu face după proiect va întâmpina dificultăți mari, adică și cheltuieli mari; mai mari decât ar plăti un inginer.