| malakeie a întrebat:

E chiar imposibil sa iti faci o relatie in 2024?
Cu orice fata cu care ma bag in seama nu merge bine nimic. Ultima data am avut un fel de situationship cu o tipa care a durat 3 luni incercand sa ii acord timp si sa nu fortez lucrurile. Aparent imi iubea atentia, nimic altceva. Nu sunt disperat dupa o relatie dar singuratatea a inceput sa ma apese foarte tare si cred ca am intrat intr-o depresie din cauza asta. Efectiv aproape toate relatiile mele s-au incheiat cu mine fiind inselat.
Chiar am nevoie de un sfat pentru ca deja imi pierd speranta.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca ceva din comportamnetul tau le face pe fete sa te paraseasca.

| malakeie explică (pentru Violleta2022):

Foarte interesant e ca nu am ajuns niciodata la cearta sau ceva de genul. Chestia e ca sunt si o fire destul de calma si rabdatoare. Multi mi-au zis ca uneori las prea mult de la mine. Daca sunt calm sunt luat de pr0st si daca sunt mai infipt sunt luat drept dubios.

| malakeie explică (pentru malakeie):

Si daca se ajunge la cearta eu ma retrag frumos pentru ca nu stau sa imi pierd timpul si nervii pentru niste persoane care doar asta cauta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru malakeie):

Cand te paraseste o fata, sa zicem ca-i din vina ei, dar cand spui ca te-au parasit toate, apai atunci este clar din vina ta. Ceva din comportamnetul tau, din gesturile tale, din vocabularul tau, ceva din ce faci sau spui supara fetele, care aleg in final sa te paraseasca.

| malakeie explică (pentru Violleta2022):

Ce-i drept am si exagerat in textul de mai sus ca sa atraga privirile userilor. Minusul meu e ca sunt cam egoist dar am vazut cazuri si mai rele.

| malakeie explică (pentru Violleta2022):

Hai sa iti zic situatia: In prima relatie am pus eu stop, in a2-a am fost inselat si in a3-a am ajuns sa nu ma mai inteleg. Am mai avut si niste incercari, mai bine zis combinatii care au rezultat la a fi inselat. Poate asta te ajuta sa intelegi contextul mai bine.

| Hyperion7 a răspuns:

Vezi tu,o relație nu se poate face cu oricine și să îți zic și de ce.
Majoritatea fetelor cauta băieți doar pentru bani,sex și altele,dar pe când unele o fac cu un motiv,exista și fete care o fac din cauza traumelor din trecut,adică dacă a mai avut minim o relație și a fost una eșuată,vor căuta ba sa fie nostalgice in trecut,ba vor fi răzbunătoare pentru că generalizează cazul lor,de parcă ar fi primele sau ultimele care pățesc asta și dacă nu li te potrivești,te aruncă ca o măsea stricată,ba te lasă direct cu ochii în soare și îți dau ghost fara niciun motiv sau,mai rău,că s-au împăcat cu foștii(Că vezi Doamne,prin tine au văzut că aveau nevoie și mai multă de fostul laughing )

Mai este și varianta că poate nu ești tu suficient de interesant,poate nu pari că pui suflet într-o direcție, ceva,undeva sigur este o problema.
Pentru că ar fi culmea ca toate fetele cu care ai fost sa îți dea ghost fara vreun motiv anume.
Așa,daca erau doar câteva,poate că era o întâmplare și cam asta e tot,dar așa...

Apoi mai este și modul cum le alegi,daca vânezi sa arate foarte bine,sa fie țiplă cum zic hateriilaughing ajungi sa îți iei o țeapă pentru că na,nu tot ce e frumos e și bun și nu tot ce e urat e și rău.
Nu vreau sa zic prostii,dar mai toate fetele au ceva al lor ce le face frumoase și asta e arta vânătorului,de fapt,sa miroasă prada cea mai buna,nu cea care aleargă lentwinking
Am făcut o analogie la oamenii peșterii,dar sa știi că e viabilă.
Nu de alta,dar daca nu știi ce să alegi,ajungi sa îți faci rău singur.

Pentru asta te sfătuiesc să lucrezi mai mult la tine,sa îți faci niște standarde și să te tii de ele și, daca se poate, sa nu abați prea mult de la ele.
Nu mă refer la aspect, mă refer la valorile pe care le promovează, la perspectiva de viață, aspirații etc.

| malakeie explică (pentru Hyperion7):

Stiu perfect ca fetele asta cauta laughing Nu ar fi problema de bani sau altceva dar macar sa stiu ca a si meritat (nu ma refer la dame de companie totusi). Adica na, mergi la date cu o fata, ii platesti masa si dupa iti da ghost. Practic daca ar face asta zilnic ar fenta nevoia de a cumpara mancare, etc.
Lasand gluma la o parte, eu sunt o fire putin mai rece si uneori poate nu imi arat sentimentele. M-am inchis in timp pentru ca am vazut ca daca oferi prea mult din tine tot tu o sa suferi la sfarsit.
Nu sunt vreun pierde vara, ma duc la sala si stiu cum sa imi gestionez timpul/banii/energia. Daca e sa vorbim de standarde, aici e cu dus si intors. Ca baiat e mai greu sa ti le setezi pentru ca din cate am vazut eu(nu doar in cazul meu), cam fata alege cu cine sa se puna. Am vazut baieti de nota 1000 care s-au pus impreuna cu niste caricaturi. Nu spun ca e ceva rau sa ai standarde, dar ca baiat e mult mai greu sa dai de cineva pe placul tau cu adevarat si in multe cazuri lasi de la tine.

| Hyperion7 a răspuns (pentru malakeie):

Pe alocuri ai dreptate, dar prin alte părți nu ai.
1.Nu trebuie sa te închizi in tine și să devii distant într-o relație, pentru că pare că nu ești interesat și fetele cam fug de cei prea misterioși,sa zic.
Trebuie sa fii un fel de mai multe feluri cum s-ar spune.
Trebuie sa fii amuzant,dar nu bădăran
Trebuie sa fii misterios, dar nu indiferent
Și așa mai departe.
Deși înțeleg ce spui,pana la urmă nu e nici vina fetelor ce vin în viața ta că alte fete,din trecutul tău,te-au făcut să fii așa cum ești acum.
Intr-un fel trebuie sa fii optimist și să o iei mereu de la capăt,macar la început,iar dacă poți avea încredere în fata respectiva,ii poți spune ce te doare și altfel se așează relația.
Așa, daca tu ești rece, fata o să creadă că întâlnirea e deja terminată, iar asta se vede din atitudinea ta.

Foarte bine că îți gestionezi totul cum trebuie, e necesar și asta.

2.Ba nu e adevărat și uite de ce.
In ziua de azi fetele au prea multe variante,e suprasaturata piata de labari care scriu "kf fruptoas-o" sau bălării de gen.
Multe din ele mai au și experiența în domeniu și na,nu accepta pe toți în viața lor,asta e clar.
Dar, daca tu o tratezi altfel decât ar face un average boy,atunci tu ai șanse mai mari să ii cazi cu tronc.
O duci la restaurant,dar majoritatea o să o ducă acolo că nu sunt inspirați sa le duca in alta parte.
Da și chiar daca o duci la restaurant,oferă i și un bonus,o plimbare, ceva diferit.
Fii tu cu inițiativa, nu o lasa pe ea sa te ghideze.

Mă rog, sunt multe de spus pe tema asta, dar poate ți-am dat idei
Bafta!

| malakeie explică (pentru Hyperion7):

Tot ce am spus e din experienta prorpie si lucrurile pot fi diferite pentru ca nimeni nu e la fel. Revenind la un aspect din textul meu, mai bine sa fiu putin distant la inceput pentru ca asa am filtrat cel mai bine persoanele din viata mea. Aici vezi perfect cine chiar doreste si cine nu. Si nu o dau pe hard2get pentru ca nici eu nu am rabdarea necesara laughing In fine, cu multe fete cu care am fost in relatie fete am avut discutii legate de fosti(de cele mai multe ori conversatia fiind pornita de ele). Auzeam niste chestii de zici ca erau scenarii de filme(si nu zic asta intr-un mod bun). Revenind la date-uri, in 99% au iesit perfect si ne-am simtit ca in al 9-lea cer. La inceput totul e de vis dar de, lumea se mai si plictiseste. Oricum ms pentru sfaturi happy

| Felissa13Eden a răspuns:

Multi tineri sunt in situatia asta. Nu mai cauta nimeni relatii serioase, doar distractii.
Ai rabdare, ai grija de tine fizic si psihic si vei gasi pe cineva.

| malakeie explică (pentru Felissa13Eden):

Am rabdare de prin 2022 daca e sa o luam asa...

| Felissa13Eden a răspuns (pentru malakeie):

Si eu din 2020, dar tot am. Nu iti pierde rabdarea, e de aur happy

| CLaludiu1234 a răspuns:

Este foarte greu,fiindca majoritatea fetelor cauta distracție rapida,si sunt foarte pretentioase,multe viseaza la făt frumos calare pe un cal alb și nu vor o relație serioasa și de lunga durata,acum e la moda sa stai câteva zile sau saptamani cu cineva, și după aceea sa ii dai papucii,om perfect nu exista,cauta o fata pe măsură ta, și care sa aibă aceleași interese ca și tine sau măcar sa aveți câteva interese comune, exista o vorba,, nu merge eu vreau la munte, tu vrei la mare" pentru ca dacă fata are interese exact opuse de interesele tale, la un moment da va veți da seama de lucrul acesta, și acest lucru poate duce rapid la ruperea relației

| malakeie explică (pentru CLaludiu1234):

Am vazut asta ca se intampla din ce in ce mai des. Si chestia asta are un rol foarte important pentru ca daca tu iti faci 10 relatii pe luna nu o sa iti mai pese cu cine te pui, etc. (ori ca esti baiat sau fata). Se plictiseste lumea din ziua de azi foarte usor.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Daca esti un om normal e foarte usor.

| malakeie explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Nu frate sunt anormal imi cresc maini in cap